Çmimet Oskar, triumfon “The Shape of Water”

Edicioni i 90-të i Oscar Awards, u mbajt në Dolby Theatre, në Hollywood. “The Shape of Water” është filmi që mori 4 çmime Oscar. Fituesit e sipas kategorive janë si më poshtë:

-Filmi më i mirë – The Shape of Water

-Aktorja më e mirë – Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

-Aktori më i mirë mbështetës – Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

-Stilimi dhe Make up-i më i mirë – Darkest Hour – Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick

-Kostumografia më e mirë – Phantom Thread, Mark Bridges

-Dokumentari më i mirë – Icarus – Bryan Fogel dhe Dan Cogan]

-Muzika më e mirë – Dunkirk – Richard King and Alex Gibson

-Produksioni më i mirë – The Shape of Water, Jeff Melvin, Paul Denham Austerberry dhe Shane Vieau

-Filmi më i mirë në gjuhë të huaj – A Fantastic Woman (Chile)

-Aktorja më e mirë mbështetëse – Allison Janney – I, Tonya

-Filmi më i mirë i animuar, me metrazh të shkurtër – Dear Basketball – Glen Keane dhe Kobe Bryant

-Filmi më i mirë i animuar – Coco

-Efektet më të mira vizuale – Blade Runner 2049 – John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert & Richard R Hoover

-Editimi më i mirë – Dunkirk – Lee Smith

-Filmi më i mirë aksion, me metrazh të shkurtër – The Silent Child – Chris Overton dhe Rachel Shenton

-Skenari më i mirë, i adaptuar – Call Me By Your Name – James Ivory

-Skenari më i mirë, origjinal – Get Out – Jordan Pele

-Kinematografia më e mirë – Blade Runner 2049

-Kënga më e mirë origjinale – Remember Me – Coco (Kristen Anderson-Lopez dhe Robert Lopez)

-Drejtori më i mirë i filmit – The Shape of Water – Guillermo Del Toro

Komentet

Përgjigju

Your email address will not be published.


*