Kosova në OKB? Popoviç: Vuçiç kërkoi mbështetjen e Putin

Ministri i Inovacionit dhe Zhvillimit Teknologjik në Qeverinë e Serbisë, Nenad Popoviç, vlerëson se takimi i ardhshëm i presidentit serb Aleksandar Vuçiç dhe presidentit rus Vladimir Putin, një ditë pas inaugurimit të këtij të fundit, është i rëndësishëm dhe tregon se ata kanë një marrëdhënie të shkëlqyer, por edhe një tregues me rëndësi së madhe që Rusia i kushton Serbisë. Ai tha se temë e bisedimeve në këtë takim do të jetë edhe Kosova.“Vuçiç duhet të ishte në inaugurimin e Putinit, por për shkak të takimit të caktuar më herët me Presidentin e Turqisë, Erdogan, ai nuk mund të marrë pjesë, por është një gjë e madhe që menjëherë pas inaugurimit, do të marrë pjesë në Ditën e Fitores, dhe do të jetë së bashku me presidentin Putin”, tha Popoviç për televizionin shtetëror serb RTS, përcjell Telegrafi. Sipas tij, temë e pashmangshme për të cilën të do të bisedojnë dy presidentët do të jetë integriteti territorial i Serbisë, në lidhje me çështjen e Kosovës. Siç pritet, një nga temat e takimit duhet të jetë edhe synimi i Mbretërisë së Bashkuar për të ndërmarrë iniciativën që mbledhjet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën të mbahen me dyer të mbyllura. Britania muajin e ardhshëm do të marrë kryesimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, kurse Popoviç thekson se kjo ide nuk do të kalojë pranë vetos ruse, e cila do të ndodhë nëse Serbia do t’ia kërkojë një gjë të tillë. “Putin në takimin e kaluar, kur ishim në Kremlin, i shprehu gatishmërinë Vuçiçit për ta mbështetur plotësisht Republikën e Serbisë për të gjitha çështjet që lidhen me Kosovën, madje edhe për t’u angazhuar në procesin e negociatave nëse Serbia e kërkon. Por, është e rëndësishme të thuhet se Serbia në të gjitha takimet ndërkombëtare platformat duhet të flas për Kosovën. Këtë çështje ta mbajë gjithmonë të hapur, e Këshilli i Sigurimit i OKB-së është vendi i duhur për këtë”, tha Popoviç. Ai rikujtoi se Putin e ka ndihmuar shumë Serbinë në 18 vitet e fundit, duke potencuar kontributin e tij për të parandaluar heqjen e Rezolutës 1244, dhe vendosjen e vetos ndaj përpjekjes për të shpallur serbët si një komb gjenocidal.

 

Komentet

Përgjigju

Your email address will not be published.


*